Zaznacz stronę

Przemysł motoryzacyjny to bardzo ważna gałąź gospodarki, która jest niezbędna dla innych branż. Często to właśnie od projektów i produktów, jakie tworzone są przez firmy działające w branży motoryzacyjnej, inne sektory gospodarki mogą funkcjonować na tak wysokim poziomie. Jednak aby było to możliwe, konieczne jest dbanie o wysoki poziom jakościowy produktów tworzonych przez firmy motoryzacyjne, o ich niezawodność, stały rozwój oraz co bardzo ważne bezpieczeństwo. Konieczne więc było wprowadzenie pewnego rodzaju standardów, które będą określały w sposób jednolity wymagania, jakie muszą spełnić firmy działające w branży motoryzacyjnej w zakresie jakości tworzonych wyrobów. 

Norma ISO TS 16949 to standard, który reguluje tę kwestię i dla wielu firm jest niezbędny do tego, aby móc tworzyć konkurencyjne produkty i zyskiwać zaufanie klientów oraz wspólników. Warto więc wiedzieć czym dokładnie jest ten standard, kogo on obowiązuje, dlaczego jego wdrożenie może przyczynić się do optymalizacji jakości procesów i wyrobów tworzonych w danej firmie oraz kto i jakie korzyści może zyskać, decydując się na wdrożenie ISO TS 16949 w swoim przedsiębiorstwie.

Czym jest norma ISO TS 16949?

Norma ISO TS 16949, która obecnie oznaczana jest częściej jako norma IATF 16949, to specyfikacja techniczna ISO, która łączy w sobie istniejące już wymagania amerykańskich, niemieckich, francuskich i włoskich norm systemów zarządzania stosowanych w zakresie globalnego przemysłu motoryzacyjnego. Standard ten zawiera różnego rodzaju wytyczne i wymagania jakościowe systemu zarządzania jakością w przedsiębiorstwach działających w branży motoryzacyjnej. Odnosi się on do projektowania lub opracowywania, produkcji, instalacji i serwisowania w przemyśle motoryzacyjnym. 

Norma ISO TS 16949 w dużym stopniu opiera się na wymaganiach zawartych w normie ISO 9001:2008, jednak została ona zmodyfikowana w taki sposób, aby idealnie dopasować się do wymagań przemysłu motoryzacyjnego i dużo skuteczniej regulować kwestie związane z zarządzaniem jakością w branży motoryzacyjnej. 

Kogo obowiązuje norma ISO TS 16949?

Norma ISO TS 16949 pozwala stworzyć system zarządzania jakością w firmie, który będzie działał sprawnie i skutecznie w każdym przypadku. Z tego względu standard ten jest niezbędny szczególnie w przypadku firm, które działają w przemyśle motoryzacyjnym, funkcjonują na poziomie produkcyjnym, działają w łańcuchu dostaw, czy też zajmują się procesami wykończeniowymi różnego rodzaju wyrobów. 

Wdrożenie standardu ISO TS 16949 nie jest obligatoryjne, jednak w wielu przypadkach staje się to niezbędne. Jest to ważne szczególnie dla tych przedsiębiorstw w branży motoryzacyjnej, które stawiają sobie za cel zwiększenie konkurencyjności na rynku krajowym czy też zagranicznym. 

Kto i jakie korzyści może uzyskać dzięki normie ISO TS 16949?

Norma ISO TS 16949 pozwala stworzyć w firmie skuteczny i niezawodny system zarządzania jakością, który w wielu przypadkach jest bardzo istotny i pozwala znacząco usprawnić działanie firmy oraz zwiększyć jej konkurencyjność na rynku. Wdrożenie tego standardu jest więc bardzo dobrym rozwiązaniem w przypadku wszelkich firm działających w branży motoryzacyjnej, którym zależy na rozwoju działalności, usprawnieniu produkcji, zwiększeniu jakości swoich wyrobów itd.

Każda firma, która zdecyduje się na wdrożenie normy ISO TS 16949, może liczyć na takie korzyści jak:

  • dopasowanie do wymagań koncernów branży motoryzacyjnej,
  • doskonalenie wizerunku firmy wśród klientów i wspólników,
  • optymalizacja jakości procesów i wyrobów w firmie,
  • podnoszenie kwalifikacji pracowników w zakresie zarządzania jakością oraz kształtowanie wśród nich świadomości dotyczącej ich znaczenia i wpływu na doskonalenie systemu zarządzania jakością w danej firmie,
  • zwiększenie skuteczności systemów zarządzania w przedsiębiorstwie
  • zredukowanie strat w łańcuchu dostaw,
  • udoskonalenie jakości produktów oraz usług,
  • zmniejszenie kosztów ponoszonych z tytułu reklamacji lub awarii,
  • wzrost efektywności funkcjonowania przedsiębiorstwa oraz generowanych zysków,
  • skutecznie identyfikowanie produktów niespełniających wymagań jakościowych.

Jak widać, norma ISO TS 16949 pozwala uzyskać sporo równych korzyści, dlatego warto rozważyć jej wdrożenie we własnej firmie, co z pewnością będzie dobrym rozwiązaniem i pozwoli zwiększyć konkurencyjność firmy na rynku krajowym oraz międzynarodowym.