Zaznacz stronę

Firmy z branży spożywczej zobowiązane są do zapewnienia bezpieczeństwa i jakości swoich produktów. Ich praca podlega standaryzacji zgodnie z ustalonymi wymogami. Najważniejszymi normami obowiązującymi w branży spożywczej są program FSSC 22000, a także HACCP oraz BRC. 

Program FSSC 22000

Program FSSC 22000 został opracowany przez CIAA (Confederation of the Food and Drink Industries of the European Union) w oparciu o międzynarodowe standardy uznane przez GFSI (Global Food Safety Initiative). Służy zapewnieniu bezpieczeństwa żywności i jest stosowany przez wszystkie organizacje w łańcuchu produkcji produktów spożywczych i pasz dla zwierząt. Program FSSC 22000 określa wymagania względem opracowania, wdrożenia i obsługi systemu zarządzania bezpieczeństwem żywności. Składa się z normy ISO 22000 oraz programów warunków wstępnych i warunków wstępnych dla dodatkowych wymagań dla każdego z sektorów. 

Gdzie stosowany jest program FSSC 22000?

Program FSSC 22000 stosowany jest przede wszystkim w zakładach produkujących:

  • żywność pochodzenia roślinnego, 
  • żywność pochodzenia zwierzęcego, 
  • surowce, 
  • pasze i karmy dla zwierząt, 
  • opakowania z tworzyw sztucznych, metalu, szkła, papieru oraz kartonu, które pozostają w bezpośrednim kontakcie z żywnością. 

HACCP

HACCP, czyli System Analizy Zagrożeń i Krytycznych Punktów Kontroli, jest narzędziem zarządzania bezpieczeństwem żywności, które pozwala na eliminację zagrożeń występujących na różnych etapach produkcji i dystrybucji żywności. System ten opracowywany jest dla każdej firmy indywidualnie, z uwzględnieniem specyfiki prowadzonej przez nią działalności. Wdrożenie HACCP pozwala między innymi podnieść jakość produkowanych produktów, ulepszyć infrastrukturę przedsiębiorstwa, skuteczniej wykrywać i usuwać problemy, zmniejszyć ilość błędów produkcyjnych i spełnić oczekiwania zarówno prawa żywnościowego, jak i konsumentów.  

Gdzie stosowane jest HACCP?

HACCP stosowane jest przez: 

  • firmy produkujące środki spożywcze,
  • producentów opakowań do kontaktu z żywnością,
  • magazyny i mroźnie żywności,
  • hurtownie spożywcze i importerów żywności, 
  • restauracje, hotele i ośrodki spa, 
  • zakłady żywienia zbiorowego, 
  • bary, pizzerie i restauracje typu fast food, 
  • hipermarkety, delikatesy i sklepy spożywcze, 
  • zakłady utylizacji odpadów pochodzenia zwierzęcego. 

BRC

BRC to grupa standardów opracowanych przez British Retail Consortium – brytyjską organizację skupiającą brytyjskie, skandynawskie, duńskie oraz holenderskie sieci hipermarketów. Łączą one wymogi określone w systemach HACCP, GMP, GHP i normach z rodziny ISO 9000. Występują w trzech wariantach. Są to:

  • BRC Global Food Safety Standard, który określa warunki produkcji, pakowania, dystrybucji i przechowywania żywności, 
  • BRC Global Standard for Packaging Materials, który określa standardy dla producentów i dostawców materiałów opakowaniowych, wykorzystywanych do bezpośredniego i pośredniego pakowania żywności, a także innych produktów niespożywczych,  
  • BRC Global Standard Consumer Products, który dotyczy jakości oraz bezpieczeństwa produktów typu non-food.

Firmy z branży spożywczej, które chcą dostosować się do standardu BRC, muszą wdrożyć także skuteczny System Zarządzania Jakością, stosować system HACCP i wprowadzić zasady GMP (ang. Good Manufacturing Practice), czyli Dobrej Praktyki Produkcyjnej, oraz GHP (ang. Good Hygienic Practice), czyli Dobrej Praktyki Higienicznej. 

Różnice między FSSC 22000 a innymi normami obowiązującymi w branży spożywczej

Choć zarówno FSSC 22000, jak i HACCP oraz BRC są standardami odnoszącymi się do bezpieczeństwa żywności, zachodzą między nimi pewne różnice. 

Różnice między FSSC 22000 a HACCP

Podstawową różnicą między programem FSSC 22000 a HACCP jest dobrowolność wdrażania wynikających z normy rozwiązań. Dostosowanie się do założeń programu FSSC 22000 jest dobrowolne i stanowi wyłącznie rekomendację, z kolei implementacja HACCP jest obowiązkowa dla wszystkich firm prowadzących działalność zakładającą wchodzenie w kontakt z żywnością. FSSC 22000 zawiera przy tym wyższe od HACCP wymagania, jego wdrożenie daje więc większą pewność uzyskania bezpieczeństwa żywności w firmie. 

Różnice między FSSC 22000 a BRC 

Program FSSC 22000 podaje wymagania w sposób bardziej ogólny, przez co pozostawia firmie znacznie większą dowolność w zakresie doboru stosowanych metod niż BRC, które niezwykle szczegółowo precyzuje co i w jakim zakresie musi zostać wdrożone w ramach systemu zapewniającego bezpieczność żywności. W porównaniu do FSSC 22000 BRC może wydawać się bardziej rygorystyczny, jednak wprowadzane przez niego rozwiązania sprawiają, że w wielu firmach jest łatwiejszy do wdrożenia.