Zaznacz stronę

 

Kasy fiskalne są znane każdemu właścicielowi firmy. Jej zadaniem jest dokumentowanie wszystkich transakcji, zwrotów oraz dziennych lub miesięcznych utargów. Posiadanie kasy fiskalnej jest dziś wymogiem dla każdego właściciela firmy. Sprzedaż usług lub towarów musi być dokumentowana, by właściciel przedsiębiorstwa mógł rozliczyć się z Urzędem Skarbowym, z zakładem ZUS oraz innymi instytucjami.
Poza tym, kasa fiskalna jest bardzo pomocnym narzędziem. Ułatwia ona prowadzenie biznesu w poniższych przypadkach:

  • Wydawanie paragonów – każdy paragon stanowi dokument sprzedaży. Dzięki niemu, klient wie ile dokładnie zapłacił i jak nazywa się produkt. Paragony zawierają informacje takie jak nazwa firmy, numer kasjera, kody danych produktów i inne.
  • Rozpatrywanie reklamacji lub zwrotów – paragon, jako dowód sprzedaży, upoważnia nas do oddania lub wymienienia produktu. Dodatkowo, w sytuacji gdy dana rzecz nie działa, zawsze możemy złożyć reklamację.
  • Drukowanie utargów dziennych, miesięcznych i rocznych – umożliwia nam to porównywać utargi z poprzednich miesięcy i lat.
  • Kontrolowanie sprzedaży – w pamięci kasy fiskalnej znajdują się wszystkie informacje związane z tym, jakie towary się sprzedają. Dzięki tym informacjom, właściciel firmy wie, jakie produkty zamawiać i kiedy.

gotówka do kasy fiskalnejKażda kasa fiskalna jest podpięta do terminala. Dzięki temu, możliwe jest przyjmowanie płatności zarówno gotówką, jak i kartą. Aby móc wydać resztę klientowi, kasa musi być również podpięta do kasetki z pieniędzmi. Oprócz tego, kasa najczęściej musi być podłączona do komputera. To na nim zainstalowany jest system, w którym nabijamy towary. System nie jest obowiązkowy wszędzie – najczęściej można się na niego natknąć w sklepach lub w restauracjach. Taki typ kasy ma podstawową funkcję – jest nią drukowanie paragonów. Wszystkie inne czynności odbywają się w systemie i na terminalu.
Istnieje również typ kasy fiskalnej, na którą trzeba nabijać specjalne kody oznaczające produkty lub usługi. W przypadku takiej kasy, jest ona podłączona jedynie do terminala, a kasetka jest jej częścią.

Obowiązek posiadania kasy fiskalnej – kogo obejmuje?

Kasę fiskalną powinien posiadać każdy właściciel firmy, która oferuje usługi lub towary na sprzedaż. Wyjątkiem od tej reguły są mniejsze przedsiębiorstwa, których dochód roczny nie przekracza 20 tysięcy złotych. Jednak obowiązek posiadania kasy fiskalnej jest obowiązkiem dla większości firm. Ze względu na działanie i korzyści, jakie płyną z posiadania kasy fiskalnej, właścicielom firm łatwiej jest się rozliczać z urzędami, bankami i innymi instytucjami.
Oprócz samych obowiązków, jakie wynikają z tej konieczności, tak naprawdę kasa fiskalna ułatwia nam pracę. Prostym przykładem może być praca w sklepie. Codziennie, ogromna liczba klientów kupuje rozmaite towary. Poza tym, w ciągu otwarcia sklepu, kasjerzy mogą się zmieniać. Kasa fiskalna pomaga zamykać zmiany, ułatwia przeprowadzenie rozliczenia i informuje o wysokości przychodu w danych godzinach pracy.
Każdy zakład pracy, sklep, warsztat lub nawet przychodnia lekarska – wszystkie te miejsca muszą być wyposażone w co najmniej jedną kasę fiskalną. Każda działalność musi być rejestrowana, by możliwe było wystawianie faktur dla innych firm oraz ustalanie wysokości podatków.

Właściciele firm powinni zadbać o to, by kasy fiskalne w odpowiedniej ilości znalazły się w firmie jeszcze przed jej otwarciem. Muszą być one odpowiednio zaprogramowane, by można było sprzedawać usługi i towary oraz wystawiać faktury już pierwszego dnia pracy.


Wyłączny dystrybutor kas ACLAS w Polsce: http://www.fiskalne-kasy.com/