Zaznacz stronę

Dla wielu rodzajów działalności gospodarczej najważniejsze jest zainteresowanie klienta. Przekłada się na obroty firmy a więc zarobki właściciela. Konsumenci stają się coraz bardziej wymagający i szukający wygody. Z tego powodu coraz częściej korzystają z karty płacąc za usługi czy produkty w sklepie. W portfelach noszą mniej gotówki, karta jest wygodniejsza, nie potrzeba odwiedzać bankomatu. By wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów warto wyposażyć swój punkt usługowy lub handlowy w terminale płatnicze. Dadzą wiele nowych możliwości.

Inwestycja w terminale płatnicze

Wyposażając się w terminale płatnicze nie da się uniknąć pewnych kosztów własnych. Podstawowym, jaki należy ponieść jest opłata za dzierżawę terminala. Jej wysokość ustalana jest w oparciu o rodzaj wypożyczanego urządzenia jak i indywidualnych ustaleń z agentem rozliczeniowym. Kolejną ważną opłatą jest prowizja dla agenta od każdej transakcji dokonanej kartą. Ona również zależy od ustaleń z agentem.
Na rynku występują dwa podstawowe rodzaje terminali:
• Terminal stacjonarny. Znajduje zastosowanie w sklepach, stacjach benzynowych lub punktach usługowych. Do jego używania konieczne jest podłączenie do linii telefonicznej lub stałego łącza internetowego. Można dobrać do niego przystawkę PinPad, jest to urządzenie do wprowadzania pinu dla klienta.
• Terminal mobilny. Sprawdza się w gastronomii, usługach transportowych, rozrywce. Działa w oparciu o sieć WiFi lub Internet mobilny. Pozwala na pobieranie płatności przy stoliku klienta i jest wygodny dla personelu.
Obecnie terminale wyposażone są też w moduł zbliżeniowy do płatności kartą bez wprowadzania pinu. Pozwala też na płacenie telefonem wyposażonym w taką funkcję.

terminal kart płatniczych

Rozwój działalności

Wiadomo już, na jakiej zasadzie wyposaża się w terminale. W tym miejscu warto opisać korzyści płynące ze stosowania tego rozwiązania.
Terminale płatnicze przyczyniają się do zwiększenia obrotów danej działalności. Klienci często płacą kartą, mając do wyboru dwa miejsca na zakupy, prawdopodobnie wybiorą to z możliwością płacenia kartą.
• Terminale pozwalają poszerzyć działalność o sprzedaż doładowań do telefonów. Dowolnych sieci i każdej dostępnej kwoty.
• Bezpieczeństwo utargu jest większe w razie włamania, w kasie znajduje się mniej gotówki. Straty będą znacznie mniejsze.
• Obniżają się koszty konwojowania pieniędzy do banku z racji mniejszego obrotu realnym pieniądzem.
• Punkt handlowy, restauracja lub sklep zyska opinię miejsca przyjaznego dla klientów.

Nie ma żadnego nakazu korzystania z terminali płatniczych, lecz warto się nad tym zastanowić. Takie rozwiązanie niesie ze sobą wiele korzyści. Pozwala nadążyć za nowoczesnymi trendami w handlu i upodobaniami klientów. Wpływa na wygodę robienia zakupów czy opłat za usługi. Terminale płatnicze w realny sposób zwiększają obroty firmy.